رسانه مستقل خبری روچ آنلاین اخبار سیستان و بلوچستان

منطقه آزاد چابهار

یکشنبه ۰۶ فرو ۱۳۹۶ | 26 Mar 2017
خانه » اخبار استان » چند نکته درباره کلاهبرداری کیشکور‌خودرو و مسئولیت مردم استان در قبال آن
چند نکته درباره کلاهبرداری کیشکور‌خودرو و مسئولیت مردم استان در قبال آن

تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۵

دکتر سیدعلی هاشمی: در مورد خبر کلاه‌برداری میلیاردی مدتی است در رسانه‌ها و دنیای مجازی استان قلم زده می‌شود، در این گزارش‌ها هر شخص فراخور حال خود و بسته به نوع اطلاعات به آن پرداخته است. متأسفانه در اکثر قریب به اتفاق این نوع حوادث، فردی شیاد در برابر عده‌ای مظلوم که ریال به ریال این مبالغ را برای روز مبادا پس‌انداز کرده تا به زخمی در زندگی بزنند نشان داده می‌شود، با اینحال بسیاری از مالباختگان نیز از آن دسته افرادی هستند که پولی مازاد در حساب خود پس‌انداز کرده و مترصد فرصتی هستند که یک شبه راه چندساله را بپیمایند.
از این دست حوادث صدها یا شاید هزاران بار و تحت عناوین مختلف در نقاط مختلف کشور به وقوع پیوسته و اطلاع‌رسانی و از زوایای مختلف بررسی شده و به سمع و نظر مردم رسیده است.
سؤالی که قابل پرسش است اینکه این عزیزان مالباخته چرا از حوادث این‌چنینی درس نگرفته‌اند؟ از قدیم گفته‌اند هیچ ارزانی بی دلیل نیست. اگر بخواهیم همه را به اغفال و ندانستن متهم بکنیم به دور از انصاف و عقلانیت است.
بارها از سوی بانک مرکزی اعلام شده است که یکی از مصائب اقتصادی ما زیاد بودن نقدینگی در جامعه می‌باشد. متأسفانه در دهه گذشته به دلیل بیمار بودن اقتصاد کشور افراد زیادی با اندک سرمایه نقدی که در دست داشتند یک شبه راه هزار ساله را طی کردند.
مگر می‌شود فراموش کرد خصوصاً در دوره تشدید تحریم ها که وضعیت اقتصادی کشور چگونه بود؟ همگی به خوبی به یاد داریم روزی نبود که افزایش قیمتی اتفاق نیفتد. از املاک و مستغلات گرفته تا ارز و خودرو و… نه نیاز به تخصص اقتصادی بود و نه شرکت و تیم اقتصادی، تنها باید شانس یار می‌بود و سرمایه نقدی در دست. در آن دوره فضای روانی جامعه بگونه ای بود که اکثر مردم به راحتی پیش‌بینی می‌کردند تا یک ماه بعد چه چیزی گران خواهد شد و به عبارتی محال بود شما مثلاً در زمینه املاک و خودرو سرمایه‌گذاری می‌کردید و چند مدت بعد سود سرشاری نمی‌بردید. افرادی نبودند که طلاهای زن و بچه و اموال قیمتی را فروخته به پول نقد تبدیل و با آن ملکی و یا خودرویی نخریده و سودی نکرده باشند.
این امر برای خیلی از سودجویان فرصتی را ایجاد کرد که از آن به سودهای سرشار میلیاردی رسیدند و یک شبه ره صدساله رفته و بارشان را برای همیشه بستند.
فرصت‌طلبان بارها از هر ترفندی برای خارج کردن نقدینگی و دست بردن به جیب مردم استفاده می‌کنند و هربار با وجود هشدارهای مکرر مقام‌های قضایی و انتظامی عده‌ای فریب این افراد را خورده و به هوای سودهای سرشار سرمایه خود به تیم های کلاهبردار سپرده و پس از اینکه تمام یا بخشی از اموال خود را از دست می‌دادند و کار از کار می‌گذشت به دستگاه قضایی مراجعه و دست به دامان قانون می‌شدند برای بازگرداندن پول از دست رفته.
این بار در سیستان و بلوچستان باز هم همان حکایت تلخ همیشگی تکرار شد. کلاهبرداری با استفاده از روابط خود و ذینفع کردن عده‌ای از افراد بانفوذ منطقه برای خود اعتباری کاذب ایجاد کرده و به بهانه فروش خودروی زیرقیمت به مردم عده زیادی را سرکیسه کرده و با دهها میلیارد تومان پول بی‌زبان مردم پا به فرار گذاشته و از کشور گریخته است.
داستان البته به این سادگی‌ها هم نیست، از قرار معلوم این فرد در سایر استان‌ها هم با روش‌ها و شگردهای مشابه اقدام به کلاهبرداری کرده است. وی ابتدا با دراختیار گذاشتن تعدادی از خودروها زیر قیمت بازار اعتماد عده‌ای را جلب و از طریق آن‌ها سایر مردم را وسوسه به خرید خودرو می‌کرده و از این طریق چندصد میلیارد تومان را به جیب زده است.
بر اساس اظهارات مرزیه دادستان زاهدان حدود یکصد میلیارد تومان از کلاهبرداری این فرد مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است که با همکاری عده‌ای از افراد بانفوذ و ذینفع در این ماجرا صورت گرفته است.
این ماجرا بار دیگر به ما یادآوری کرد که نباید فریب زبان‌بازی و ظاهر و شهرت افراد را بخوریم و نیز تحت تاثیر ارتباطات فساد انگیز افراد قرار نگیریم.
با گذشت قریب به یک ماه، به گفته دادستان زاهدان تا کنون تنها شانزده نفر نسبت به این موضوع طرح شکایت کرده‌اند که این خود شک و تردید را بیشتر می‌کند که چرا؟ مگر بقیه مالباختگان دنبال احیای حقوق خود نیستند؟ مادامی‌که این پرونده صرفاً در دنیای مجازی حلاجی شود و هر روز چیزی از آن کم و یا به آن اضافه شود و یکسری افراد سودجو یا افراد ذینفع تحلیل‌های فرصت‌طلبانه خویش را به خورد مردم دهند و این موضوع که صرفا کلاه‌برداری بیش نیست را به یک جریان سیاسی، مذهبی و قومی، تغییر ماهیت دهند، نمی‌توان نتیجه مطلوبی از آن در جهت احقاق حق مالباختگان حاصل کرد. از قدیم گفته اند این ره که تو می‌روی به ترکستان است.

سیستم قضایی نیز زمانی می‌تواند محکم وارد پرونده شود که افراد مالباخته به‌طور همه‌جانبه و بدون در نظر گرفتن هیچ مصلحتی در محاکم قضایی طرح شکایت کنند و یقینا هرچه افراد شاکی بیشتر باشد حساسیت مسئولین ذی‌ربط بیشتر خواهد شد.
به گفته دادستان فرد کلاه‌بردار به خارج از کشور متواری شده و مسلما برای طرح در پلیس بین‌الملل یا اینترپل هرچه افراد شاکی بیشتر باشند تأثیرگذاری پرونده بیشتر خواهد بود.
در این بین بجز برخی افراد بانفوذ که احتمالا آگاهانه با فرد کلاهبردار همکاری می‌کردند، افرادی نیز هستند که از نیت فرد اصلی بی خبر بوده و نقش واسطه را داشته اند، نقش این افراد بلحاظ ایجاد ارتباطات فی‌ما‌بین در این برهه بسیار مهم و تاثیرگذار بوده و شایسته است مانند قبل با مردم ارتباط برقرار نموده و ضمن ایجاد آرامش به این فضای ملتهب، اشخاص متضرر را تشویق کنند که از مجرای قانونی اقدام نمایند و مطمئن باشند با ابزاری که قوه قضائیه در اختیار دارد به حق از دست رفته خویش خواهند رسید.
مطمئناً کمک مالباختگان و هر آنکس که اطلاعاتی در خصوص پرونده دارد به سیستم قضایی در تسریع روند پیگیری تأثیر بسزایی خواهد گذاشت.
امیدواریم با کمک مردم و تلاش مسئولین ذی‌ربط، بازگشت اموال مردم استان تحقق یافته و با اتخاذ تدابیر لازم، بیش از این شاهد سوء استفاده های مالی در این استان نباشیم.
دستگاه قضایی نیز اعلام کرده است که با تمام توان برای بازگرداندن حق مالباختگان تلاش خواهد کرد . اما این امر مستلزم همکاری همه کسانی است که از این ماجرا متضرر شده‌اند تا با شکایت و پیگیری از مجراهای قانونی راه را بر هرگونه سوءاستفاده‌ای ببندند و مسیر را برای اعاده حق و حقوق خود هموار کنند.

منبع : هفته نامه نگاران

اخبار مرتبط
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

رهبر معظم انقلاب : این ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که ما در دریای عمان داریم در واقع یک گنج است و باید این را اعتراف کنیم که این را کشف نکرده بودیم. دریای عمان، ساحل دریای عمان و حضور در دریای عمان یک گنج است؛ یک ذخیره است. ما همه حواسمان را بردیم متوجّه خلیج‌فارس کردیم که البتّه خلیج‌فارس هم خیلی حساس است، شکی نداریم امّا توجّه نکردیم به این ثروت عظیمی که ما در دریای عمان داریم. دریای عمان عقبه اساسی و تعیین‌کننده سرنوشت خلیج‌فارس است. “

تازه هاي استان
يادداشت آرشيو
چند نکته درباره کلاهبرداری کیشکور‌خودرو و مسئولیت مردم استان در قبال آن

دکتر سیدعلی هاشمی: در مورد خبر کلاه‌برداری میلیاردی مدتی است در رسانه‌ها و دنیای مجازی استان قلم زده می‌شود، در این گزارش‌ها هر شخص فراخور حال خود و بسته به نوع اطلاعات به آن پرداخته است. متأسفانه در اکثر قریب به اتفاق این نوع حوادث، فردی شیاد در برابر عده‌ای مظلوم که ریال به ریال […]

به بهانه ترور معلم جوان بلوچ و همسرش

سعيده خاشي – معلم جوانی به همراه همسرش توسط چند مهاجم ناشناس” ترور “شد. این اتفاق در ظهر ۳۰خرداد ماه سال ۱۳۹۵در خیابان ولایت شهرستان ایرانشهر رخ داد.یعقوب شهر درازی معلم جوانی بود که به اتفاق همسرش قربانی”نزاعی طایفه ای”شده است . اطرافیان این دو شهروند ایرانشهری می گویند نزاع طایفه ای منجر به این […]

تحقق رویاهای ایران، هند و افغانستان

ایران، هند، افغانستان» امروز شاید بیش از هر زمان دیگری نام‌شان در پیمان‌های منطقه‌ای بر سر زبان‌ها افتاده است. پیمانی که قرار است نمادی از همکاری‌های مستحکم منطقه‌ای باشد و تجارت این کشورها را رونق بخشد، اکنون می‌خواهد به عنوان رقیبی برای مناسبات منطقه‌ای آمریکایی‌ها در پاسیفیک و آتلانتیک، خود را مطرح کند. دقیقاً یک […]

گفتگو آرشيو
رقابت چابهار با گوادر

توافق‌نامه چابهار میان ایران، هند و افغانستان از دو منظر کلی و خاص قابل‌بررسی و تحلیل است. از نظر کلی این توافق‌نامه را باید در راستای استراتژی بازتعریف مناسبات اقتصادی ایران با جهان، پس از برجام تعریف کرد. براساس این راهبرد، ایران در دوران پس از برجام باید در مناسبات اقتصادی و تجاری خود با […]

از قطب سوم خودروسازی چه خبر؟

از قطب سوم خودروسازی چه خبر؟ شركت‌هاي خودروسازي خارجي كه قصد سرمايه‌گذاري در ايران را دارند، در بررسي شرايط و اوضاع خودروسازي ايران، نيم نگاهي نيز به مناطق آزاد دارند. در عين حال، چند سالي است كه موضوع شكل‌گيري قطب سوم خودروسازي در چابهار مطرح است كه علت آن را ارائه با قيمت مناسب و […]

دو بیمار مبتلا به ایدز: ما بیماریم مجرم نیستیم

دراین مطلب آمده است: می دانید اولین بار که ویروس HIV بروز کرد چه زمانی و به چه دلیلی بود؟ در جولای سال ۱۹۸۱، گزارش ۵ مورد ابتلا به عفونت تنفسی کشنده در لس آنجلس، آغازی بود برای چالش بزرگ جهان پزشکی که بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال هنوز هم دغدغه و مشکل […]

چهره ها آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی روچ آنلاین و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.