رسانه مستقل خبری روچ آنلاین اخبار سیستان و بلوچستان

منطقه آزاد چابهار

یکشنبه ۰۶ فرو ۱۳۹۶ | 26 Mar 2017
خانه » اخبار استان » کريدور چابهار، پل توسعه سواحل مکران
کريدور چابهار، پل توسعه سواحل مکران
توافق سه جانبه ايران، افغانستان و هند براي توسعه چابهار نه تنها توسعه جنوب شرق ايران را براي ساکنان اين خطه نويد مي دهد، بلکه در قواره بين المللي، تامين کننده اهداف اقتصادي امضاکنندگان و ديگر کشورهاي حوزه آسياي ميانه است.

تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۵

به گزارش روچ آنلاین به نقل از ایرنا، بندر چابهار که در جنوب شرق ايران و در شمال درياي عمان قرار گرفته، نزديکترين بندر کشورمان به اقيانوس است و در صورت آماده سازي زيرساخت ها، مي تواند نقش مهمي در ترانزيت بين المللي کريدور شمال – جنوب ايفا کند و غبار محروميت را از چهره ساکنان اين خطه بزدايد.

ناظران اقتصادي بر اين باورند که توسعه بندر چابهار، ايران را به کانون سرمايه گذاري ها و فعاليت‌هاي اقتصادي و ترانزيت در منطقه تبديل خواهد کرد و جمهوري اسلامي ايران خواهد توانست از اين مزيت بزرگ اقتصادي از ياد رفته استفاده کند.

از اين رو در سايه توافقنامه سه جانبه چابهار که اوايل خرداد امسال به امضاي رئيسان جمهوري ايران، افغانستان و هند رسيد، مقدمات سياسي و حقوقي لازم براي مشارکت هند در توسعه بندر چابهار با انجام ۵۰۰ ميليون دلار سرمايه گذاري فراهم شد تا با توسعه فاز يک آن بيش از ۶ ميليون تن به ظرفيت کنوني بندرچابهار اضافه شود.

در صورت اجرايي شدن اين توافقنامه و تفاهمات پيشين، دسترسي هند به بازارهاي آسياي ميانه و بويژه افغانستان محقق شده و در عين حال يکي از اهداف بلند ايران مبني بر توسعه سواحل مکران که همواره مورد تاکيد رهبر معظم انقلاب اسلامي بوده است، دست يافتني مي شود.

بر اساس توافق انجام شده، با توسعه بندر چابهار و اتصال اين بندر تجاري به هرات افغانستان از طريق خطوط ريلي، ظرفيت‌هاي بالقوه ترانزيتي خطه سيستان و بلوچستان فعال مي شود و مي‌توان از اين مسير، جنوب آسيا و حوزه اقيانوس هند را با افغانستان و آسياي مرکزي پيوند داد.

همچنين چابهار در صورت توسعه مي تواند از نظر جذب ترافيک دريايي و کشتي‌هاي تجاري علاوه بر رقابت با پاکستان و عمان، رقيب مقتدري براي ساير بنادر کشورهاي عربي حوزه خليج فارس باشد.

هند از کشورهاي واردکننده انرژي به شمار مي رود و هرچند ايران رتبه ششم صادرات نفت به اين کشور دارد، اما انتظار مي رود ضمن افزايش تقاضاي انرژي در اين کشور، در دوران پسابرجام سهم ايران از بازار اين کشور به نزديک دو برابر ميزان کنوني (۲۵۰ هزار بشکه در روز) افزايش يابد که در اين ميان ترانزيت انرژي از چابهار براي هند مقرون به صرفه خواهد بود.

از سوي ديگر توسعه بندر چابهار به هند کمک مي کند تا صادرات خود را به ايران افزايش دهد و در عين حال از هزينه ترابري کالاهاي صادراتي خود از طريق کريدور شمال – جنوب به ميزان ۳۰ درصد بکاهد؛ زيرا تجارت هند با اروپا از طريق درياي سرخ، کانال سوئز و درياي مديترانه انجام مي‌شود که سريع‌ترين و باصرفه‌ترين راه مبادله کالا با اروپا نيست.

همچنين وارد کردن فرآورده‌‌هاي معدني از کشورهاي آسياي ميانه از جمله افغانستان با قيمت بهتر و مقرون به صرفه‌تر، ديگر هدف هندي ها از سرمايه‌گذاري در چابهار است.

از سوي ديگر، با توجه به افتتاح راه آهن اتصال ايران به آسياي ميانه از مرز اينچه برون در استان گلستان که در سال ۱۳۹۳ با حضور رئيسان جمهوري سه کشور ايران، ترکمنستان و قزاقستان صورت گرفت، توسعه بندر چابهار مي تواند اين کشورها را هم از مزيت هاي آن بهره مند کند.

از اين رو کشورهاي آسياي ميانه از جمله ترکمنستان، قزاقستان، قرقيزستان، ازبکستان و همچنين افغانستان که براي توسعه صادرات خود به آب هاي آزاد دسترسي ندارند، مي توانند از طريق خطوط ريلي که به سيستم حمل و نقل ايران متصل شده و از بندر چابهار براي ترانزيت و صادرات کالاهاي خود استفاده کنند.

انتظار مي رود از اين رهگذر علاوه بر افزايش درآمدهاي ارزي و رونق کسب و کار، در بخش خدمات بندري، دريايي، فعاليت‌هاي پسکرانه و حمل و نقل در اين منطقه عايدات زيادي نصيب ايران شود.

دراين ميان کشورهاي آسياي ميانه به دليل برخورداري از منابع معدني فراوان، تمايل بسياري براي تکميل کريدور چابهار دارند زيرا مي توانند از اين مسير صادرات معدني خود را افزايش دهند.

بايد توجه داشت: قرار گرفتن ايران در شاهراه ترانزيت بين‌المللي شرق – غرب و همچنين شمال و جنوب، موقعيت استثنايي را براي کشورمان رقم زده است که مي توان آن را دليل اصلي تمايل هند براي سرمايه گذاري در بخش زيربنايي اين خطه ايران ارزيابي کرد.

در اين ميان، چابهار تنها بندر اقيانوسي ايران است که در مرکز ثقل تجارت بين‌المللي ۲۴ دولت و ۱۵ کشور مستقل قرار دارد و اتصال اين بندر به شبکه ريلي ايران مي تواند تکميل کننده پازل ظرفيت هاي ترانزيتي ايران باشد.

انتظار مي رود توسعه ترانزيت از اين بندر به کشورهاي آسيا ميانه در شرق درياي خزر و افغانستان و افزايش ترانزيت انرژي و کالا از ايران به کشورهاي پاکستان و هند و بالعکس درآمدهاي ارزي پايداري را براي ايران در پي داشته باشد.

در عين حال ،افزايش پهلوگيري کشتي هاي اقيانوس پيما و ساخت اسکله هاي بزرگ با عمق بيشتر، بندر چابهار را به يکي از بزرگترين بندر تجاري ايران تبديل خواهد کرد.

سابقه تلاش ايران به توسعه بندرچابهار و جنوب شرق کشور به بيش از دو دهه پيش باز مي‌گردد که دولت سازندگي در اوايل دهه ۷۰ خورشيدي اين بخش را به عنوان منطقه آزاد تجاري تعيين کرد.

در دولت يازدهم هم توسعه سواحل مکران و محور شرق کشور با سه رويکرد تقويت و افزايش ظرفيت بندر شهيد بهشتي چابهار، اتصال بندر چابهار به جاسک و اتصال بندر چابهار به خط ريلي در دستور کار وزارت راه و شهرسازي قرار گرفت.

البته مذاکرات ايران و هند براي توسعه چابهار و راه آهن آن بيش از يک دهه سابقه دارد، اما سنگ اندازي تحريم ها مانع از به سرانجام رسيدن آن در سال هاي گذشته شده بود.اما‌با روي کار آمدن دولت يازدهم و موفقيت دولت در مذاکرات هسته اي به منظور رفع بخشي از تحريم هاي ظالمانه عليه ملت ايران، موضوع سرمايه گذاري هندي ها در جنوب شرق ايران بار ديگر مطرح شد و در نتيجه اين رايزني ها، اوايل سال گذشته شاهد سفر «نيتين گادکاري» وزير حمل ونقل، کشتيراني و بزرگراه هاي هند به ايران و امضاي تفاهم نامه سرمايه گذاري اين کشور در بندر چابهار بين دو کشور بوديم.

به گفته عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي، با اجراي اين توافق نامه ظرفيت بندر چابهار در مرحله نخست برنامه ريزي از ۵/۲ ميليون تن به ۵/۸ ميليون تن افزايش خواهد يافت و همزمان با اجراي اين مرحله و با لايروبي اسکله کنوني شهيد بهشتي، امکان پهلوگيري کشتي ها با ظرفيت بيش از ۸۰ هزار تن در اين بندر فراهم مي شود.

وي با بيان اينکه با افزايش ظرفيت بندر چابهار بخشي از ترانزيت دريايي کشور را از بندر شهيد رجايي در بندرعباس به بندر شهيد بهشتي چابهار انتقال خواهيم داد، مي افزايد: همچنين گام هاي اوليه و اجرايي براي اتصال بندر چابهار به خط ريلي چابهار – زاهدان آغاز شده است.

بخش ديگر حضور هند در چابهار به تاسيس مسير ريلي چابهار – زاهدان باز مي گردد که با اجرايي شدن موافقت‌نامه تاسيس کريدور بين‌المللي حمل و نقل و ترانزيت هند، ايران و افغانستان موسوم به کريدور چابهار، ايران از طريق شبکه ريلي مي‌تواند به آسياي ميانه تا چين و روسيه متصل شود.

در اين تفاهم نامه، هند براي سرمايه‌گذاري در اين مسير ريلي به ارزش يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار و به طول ۶۱۰ کيلومتر پيش قدم و موظف شده است در مدت چهار ماه طرح تامين مالي مناسب براي اين پروژه را به تصويب مراجع ذي صلاح از جمله وزارت راه و شهرسازي، وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانک مرکزي برساند.

به گفته علي نورزاد مديرعامل شرکت توسعه زير بناهاي حمل و نقل کشور، در صورت تصويب طرح تامين مالي، مقرر شده است اسناد مهندسي مورد نياز براي ارايه پيشنهاد فني – مالي طرح از سوي طرف هندي در مدت سه تا چهار ماه ارايه شود و به تصويب کارفرما برسد، سپس در مدت دو ماه فرايند توافق قيمت قرارداد دنبال خواهد شد و طول مدت کل اين فرآيند ۱۰ ماه در نظر گرفته شده است.

البته وزارت راه و شهرسازي از سال گذشته اجراي اين خط آهن را از محل بودجه داخلي وزارتخانه آغاز کرد و تاکنون زيرسازي پروژه در محدوده چابهار – ايرانشهر به ميزان ۴۰ درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

به گفته وزير راه و شهرسازي، اجراي اين پروژه از سمت زاهدان هم از چند ماه گذشته آغاز شده است و بنابراين، اين مسير تنها با حضور هندي ها اجرايي نمي‌شود.

آخوندي پيش بيني کرده است که راه آهن چابهار – زاهدان در سه سال آينده به بهره برداري برسد تا بتوان کل بارهاي مسير افغانستان که از مرز ميلک سيستان و بلوچستان عبور مي کند، از اين مسير ترانزيت شود.

مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور هم با اشاره به فعال بودن پيمانکار ايراني در پروژه گفته است: در صورتي که طرح تامين مالي طرف هندي مصوب شود، قرارداد پيمانکار ايراني به عمليات زيرسازي محدود خواهد شد و طرف هندي موظف به تامين مالي طرح در حوزه زيرسازي و روسازي، تامين کالا و اجراي عمليات مي‌شود.

نورزاد با اشاره به سرعت مناسب عمليات اجرايي حدفاصل چابهار- ايرانشهر تامين مالي پروژه را در سال جاري ضروري دانسته و مي افزايد: در بخش جنوبي مطالعات مسير، پل‌هاي رودخانه‌اي به همراه تونل‌ها به طور کامل انجام شده و عمليات مطالعات ايستگاه‌ها، روسازي و علايم ارتباطات در حال انجام است و در زمان حاضر حدود ۸۰ کيلومتر از اين مسير در حال آماده سازي اوليه قراردارد و ۲۳۰ کيلومتر از مسير در دست اجراست.

به هر صورت بايد گفت: اتصال تنها بندر اقيانوسي ايران به شبکه ريلي کشور، مسير تمام ريلي جديدي را در کريدور ترانزيت بين‌المللي شمال – جنوب رقم مي‌زند که اين مسير در سال هاي آينده نقش مهمي را در افزايش ترانزيت ريلي به کريدور شرق دريايي خزر ايفا خواهد کرد.

توسعه بندر چابهار با سرمايه‌گذاري ايران و هند، جغرافياي کل منطقه را تغيير خواهد داد، چون اين بندر در توسعه مناسبات حمل و نقل بين ايران و کشورهاي آسياي مرکزي، روسيه و حتي اروپا را بيش از پيش تسهيل خواهد کرد.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اهميت کريدور چابهار براي ايران، افغانستان و هند مي گويد: براي فعال ‌کردن کريدور چابهار در حال حاضر براي ترانزيت زميني حدود ۵۰ درصد هزينه ترانزيت تخفيف داده مي‌شود، در بخش دريايي هم براي پهلوگيري و هزينه‌هاي ترمينالي تخفيف‌هاي ۳۰ درصدي و ۵۵ درصدي پيش بيني شده است.

در مجموع به ثمر نشستن اين مسير ترانزيتي براي ايران اهميت حياتي دارد. زيرا قرار گرفتن ايران در دالان شرق به غرب و شمال به جنوب، کشورمان را به يک مسير ممتاز ترانزيتي در جهان تبديل کرده است و بايد بتوان با برنامه ريزي هاي مناسب و تخصيص اعتبارات از اين موقعيت ممتاز بيشترين بهره را براي اشتغالزايي جوانان و کسب درآمدهاي ارزي کسب کرد.

در شرايطي که آمارها نشان مي دهد در سال گذشته بيش از ۱۲ ميليون تن کالاي نفتي و غيرنفتي از طريق ايران به کشورهاي همسايه ترانزيت شده، انتظار مي رود با فعال شدن کريدور چابهار به سرعت مجموع کالاهاي ترانزيتي ايران به بيش از ۵۰ ميليون تن در سال افزايش يابد.

اخبار مرتبط
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

رهبر معظم انقلاب : این ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که ما در دریای عمان داریم در واقع یک گنج است و باید این را اعتراف کنیم که این را کشف نکرده بودیم. دریای عمان، ساحل دریای عمان و حضور در دریای عمان یک گنج است؛ یک ذخیره است. ما همه حواسمان را بردیم متوجّه خلیج‌فارس کردیم که البتّه خلیج‌فارس هم خیلی حساس است، شکی نداریم امّا توجّه نکردیم به این ثروت عظیمی که ما در دریای عمان داریم. دریای عمان عقبه اساسی و تعیین‌کننده سرنوشت خلیج‌فارس است. “

تازه هاي استان
يادداشت آرشيو
چند نکته درباره کلاهبرداری کیشکور‌خودرو و مسئولیت مردم استان در قبال آن

دکتر سیدعلی هاشمی: در مورد خبر کلاه‌برداری میلیاردی مدتی است در رسانه‌ها و دنیای مجازی استان قلم زده می‌شود، در این گزارش‌ها هر شخص فراخور حال خود و بسته به نوع اطلاعات به آن پرداخته است. متأسفانه در اکثر قریب به اتفاق این نوع حوادث، فردی شیاد در برابر عده‌ای مظلوم که ریال به ریال […]

به بهانه ترور معلم جوان بلوچ و همسرش

سعيده خاشي – معلم جوانی به همراه همسرش توسط چند مهاجم ناشناس” ترور “شد. این اتفاق در ظهر ۳۰خرداد ماه سال ۱۳۹۵در خیابان ولایت شهرستان ایرانشهر رخ داد.یعقوب شهر درازی معلم جوانی بود که به اتفاق همسرش قربانی”نزاعی طایفه ای”شده است . اطرافیان این دو شهروند ایرانشهری می گویند نزاع طایفه ای منجر به این […]

تحقق رویاهای ایران، هند و افغانستان

ایران، هند، افغانستان» امروز شاید بیش از هر زمان دیگری نام‌شان در پیمان‌های منطقه‌ای بر سر زبان‌ها افتاده است. پیمانی که قرار است نمادی از همکاری‌های مستحکم منطقه‌ای باشد و تجارت این کشورها را رونق بخشد، اکنون می‌خواهد به عنوان رقیبی برای مناسبات منطقه‌ای آمریکایی‌ها در پاسیفیک و آتلانتیک، خود را مطرح کند. دقیقاً یک […]

گفتگو آرشيو
رقابت چابهار با گوادر

توافق‌نامه چابهار میان ایران، هند و افغانستان از دو منظر کلی و خاص قابل‌بررسی و تحلیل است. از نظر کلی این توافق‌نامه را باید در راستای استراتژی بازتعریف مناسبات اقتصادی ایران با جهان، پس از برجام تعریف کرد. براساس این راهبرد، ایران در دوران پس از برجام باید در مناسبات اقتصادی و تجاری خود با […]

از قطب سوم خودروسازی چه خبر؟

از قطب سوم خودروسازی چه خبر؟ شركت‌هاي خودروسازي خارجي كه قصد سرمايه‌گذاري در ايران را دارند، در بررسي شرايط و اوضاع خودروسازي ايران، نيم نگاهي نيز به مناطق آزاد دارند. در عين حال، چند سالي است كه موضوع شكل‌گيري قطب سوم خودروسازي در چابهار مطرح است كه علت آن را ارائه با قيمت مناسب و […]

دو بیمار مبتلا به ایدز: ما بیماریم مجرم نیستیم

دراین مطلب آمده است: می دانید اولین بار که ویروس HIV بروز کرد چه زمانی و به چه دلیلی بود؟ در جولای سال ۱۹۸۱، گزارش ۵ مورد ابتلا به عفونت تنفسی کشنده در لس آنجلس، آغازی بود برای چالش بزرگ جهان پزشکی که بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال هنوز هم دغدغه و مشکل […]

چهره ها آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی روچ آنلاین و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.